Födémek utólagos megerősítése Felújítás

Födémek utólagos megerősítése

2019. december 12.

Egy ház állékonyságához, stabilitásához, biztonságához is nagyban hozzájárul a födém. Akár padlás, akár pedig egy másik lakás helyezkedik el a fejünk felett, a födém jó állapota minden esetben nagyon fontos. Hogy miféle intő jelek utalhatnak a födém állapotának romlásához, és miképp javítható a meggyengült szerkezet, az cikkünkből derül ki.

Ablak, ajtó, vagy a falak burkolatainak felújítása talán senkinek nem okoz komolyabb fejtörést. Ezek a felületek határolják azt a teret, ahol élünk, mozgunk, dolgozunk, így idővel mindenki megfogalmazza magának, milyen anyagok képezik a számára ideális teret. Legtöbben eszerint döntünk padlóburkolataink, falburkolataink, és az ablakkeret anyagának meghatározásakor. De mikor a födémről derül ki, hogy rossz állapotba került, sokak lába megremeg, hisz a födémekről jóval kevesebb információval rendelkezik egy hétköznapi ember.

Kép forrása: google.com

Mik az árulkodó jelek? Nos, miután a födém a nevét is arról kapta, hogy tereket fed le, a stabilitása, állékonysága, mindennél fontosabb. Ha jelek már szabad szemmel is láthatóak repedések, megrogyás formájában, még ideiglenesen sem javallott az épületrészben tartózkodni. Egyébként minden kisebb jel, mint pl. beázások, vagy potyogó vakolat árulkodóak lehetnek.

Ha a fent említett hibák valamelyikét észleljük, elsősorban azt kell megismernünk, hogy milyen anyagból készül a fejünk felett feszülő födém. Nem véletlen, hogy a feszülő szót alkalmaztam, hiszen minden födémben feszültségek ébrednek, mihelyst az építés után kibontják alóla a biztosító támaszdúcokat. Arra, hogy miből készült a födém, sok jel utalhat, elég hozzá felmenni a padlásra (ha van). A födém épülhet fából, acéltartókból, vagy akár tégla boltozat is képezheti. Persze nem szabad kifelejteni a vasbeton, vagy a vázas kerámia födémeket sem, de törtérnetileg ezek mindenképp az újabbak közé tartoznak. De ez nem jelenti azt, hogy ne mehetnének tönkre.

Kép forrása: sulinet.hu

A tönkremenetel oka pedig leginkább a nedvesség lehet. A manapság ismét egyre divatosabb fafödémeket ezen kívül különböző gombabetegség is megtámadhatja a farontó rovarokon túl. Miután a fafödém gyakran szoros egységet képez a tetőszerkezettel, így a fafödém károsodásának okait is érdemes a tetőszerkezetnél is keresni. Egy lecsúszott cserép, vagy hiányzó tetőfólia mind olyan veszélyeztető tényezők, melyeket gyorsan orvosolni kell. Fafödémek esetén nem csak a felülről érkező nedvesség okozhat fejtörést. A nedves falazatra felfekvő gerenda fallal érintkező vége idővel el is korhadhat. Az ilyen gerendákat meg kell fejelni, de szükség esetén a csere is indokolt lehet.

A boltozatos téglafödémek megerősítése egy komolyabb statikai feladat, hiszen a födémben ébredő terhet a vastag falazat vezeti le, így ezek együttes jó állapota is nagyon fontos. Egy-egy kimozduló tégla mindenképp aggasztó jel. A javítást leginkább vonórudakkal lehet megoldani, de ez ilyen munkák ma már műemléki feladatkörbe tartoznak.

Az acélbetétes födémek legnagyobb ellensége ugyancsak a víz, és a nedves környezet. Kerámia betétet acélfödémeket már az 1920-as években is alkalmaztak, de az akkori építési technológiák még nem voltak teljesen száraznak mondhatók. Így az acélgerendák, főként az alápincézett épületek alsóbb szintjein mára gyakran tönkrementek. Ilyenkor az acéltartó egyszerűen annyira elkorrodál, hogy az már a stabilitást fenyegeti. Javítás csak cserével, vagy pedig egy utólagos alátámasztó födémmel (pl. több rétegben lőtt beton) készülhet. Utóbbi hátránya, hogy csökkenti a hasznos belmagasságot, emellett elég drága is.

Egyéb vasbeton szerkezetek ugyancsak nehezen javíthatók, hiszen a részleges csere itt nem, vagy csak nagyon nehezen járható út. Feszített födémek eseten egy alulról készített alátámasztó vázszerkezet lehet a megoldás. Ilyenkor nagyon figyelni kell arra, hogy a felhasznált beton adalékanyagai ne gerjesszék a betonvas korrózióját.

A feszített vasbeton födémek javítása utólagosan egy összetett, de nem megvalósíthatatlan feladat. Statikusok, betontechnológusok szoros együttműködésében minden födémszerkezet megmenthető, kérdés csak az, hogy a végén gazdaságosabb-e a javítás, mint adott esetben egy új födém megépítése.