Locsolóberendezés telepítése 10+1 pontban Barkácsolás

Locsolóberendezés telepítése 10+1 pontban

2019. október 22.

Ha már vénasszonyok nyara, akkor itt az idő, hogy megújítsuk a gyepszőnyegünket, kiépítsük, telepítsük az öntözőrendszerünket. Cikkünkben pár pontban összeszedtük a telepítés alapvető lépéseit. Mindenkinek érdemes elolvasni, aki a következő nyárra zölden tündöklő pázsitban gyönyörködne.

Bár az utóbb napok visszaadtak egy keveset a meleg nyári napok hangulatából, mely újra lehetőséget adott egy kisebb kerti piknikhez, azért a többség ilyenkor már az udvar megtisztításával, a kerti növények fagybiztos helyre való behordásával foglalkozik egy nagy bográcsozás helyett. Viszont akik már szívesebben készülnek a következő szabadtéri szezonra és fontos nekik, hogy ne csak a tábortűz legyen nagy, hanem a kert gyepje is szépen zöldelljen, azoknak mindenképpen érdemes elgondolkodni öntözőberendezés telepítéséről. Most tíz plusz egy pontban foglaljuk össze, mire is kell feltétlen gondolni, mielőtt valaki belevág egy földfelszín alatt vezetett öntözőrendszer telepítésébe.

Terület felmérése

Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen adottságú területet kívánunk korszerűsíteni. Egyrészt fontos a kert mérete, másrészt a talaj minősége, harmadrészt pedig az, hogy mennyire van kitéve a terület tűző napsütésnek. Kisebb területen előfordulhat, hogy egyszerűen nem éri meg a föld alá telepített öntözőrendszer kiépítése, ekkor a mobil rendszer kisebb trükkökkel kiépíthető úgy is, hogy az ne látszódjon. Homokos talajon a gyors elfolyás miatt nagyobb teljesítménnyel kell tervezni, míg árnyékos területen elég lehet a kisebb teljesítményű rendszer is. Az, hogy szórófejes, vagy csepegtetős öntözőt telepítünk, az mindig a növényzeten, és annak vízigényén múlik.

Vízforrás biztosítása

A terület földrajzi adottságai nagyban befolyásolják, hogy mi lesz a számunkra kedvező vízvételezési forma. Több háztartásban áll a rendelkezésre fúrt kút. Ezek használata mindenképpen logikus lépés lehet, de számolni kell azzal, hogy a kút vize hordalékkal, homokkal lehet telített, mely bizonyos fúvókák, és maga a szivattyú számára is kimondottan kedvezőtlen. Ilyen kutak vizét ülepíteni, vagy szűrni kell. Ez pedig olyan időszakos karbantartási munkákkal jár, melyet a vízfelhasználás kedvezőbb ára nem biztos, hogy ellensúlyoz. Azoknak, akik ezzel nem kívánnak foglalkozni, marad a vezetékes víz, melynél azt nem szabad elfelejteni, hogy a fogyasztást kétszer is kifizetjük, hiszen a szennyvízdíj terhe is rárakódik a felhasznált víz árára. Bizonyos városokban, ha korlátozottan is, lehet öntözésre is bejelenteni a fogyasztás egy meghatározott részét, mely mentesül a szennyvízdíj alól.


E két megoldás mellett alternatív lehetőséget jelent az összegyűjtött csapadékvízzel való öntözés. Ebben ma már nem csak kispolgári rendszerekre, mint elvágott hordó, és hasonló társai számíthatunk, hanem akár kiváló, több ezer literes föld alatti szűrőrendszerekkel ellátott tartályrendszerrel is tervezhetünk, melyben nem csak a csapadékvíz, hanem a talajvíz egy része is összegyűjthető.

Fúvókák kiválasztása

A piac tele van különböző típusú fúvókákkal. Fontos momentuma a telepítésnek a megelőző tervezés. Tereptárgyak és a kert geometriája miatt fontos a kiosztás, mellyel az egyenletes vízeloszlást garantáljuk. Hogy kiemelkedő, forgó, vagy egyéb fejeket választunk az ízlés és pénztárca kérdése.

Munkagödör megásása

Ha az elkészített tervek alapján kijelöltük a csövek nyomvonalát, kitűzhetjük szórófejek helyét karók segítségével. A jelölés mentén kell kiássuk a nyomvonalat és a szelepakna helyét. Amennyiben már meglévő gyepterületre szeretnénk a rendszer telepítését végezni, a gyepterületet vágjuk meg, és szakaszosan, lapáttal alányúlva rakjuk félre a kiemelt gyeptéglákat, hogy ezeket később visszatehessük.

Csőrendszer telepítése

Ebben a munkafázisban történik a csőhálózat lefektetése, valamint a szelepakna kialakítása. Fontos, hogy a lefektetett csövek végeit ne hagyjuk szabadon, mert belemehet a föld. Húzzunk rá egy zacskót, fóliázzuk- vagy ragasszuk le addig, amíg a megfelelő csatlakozás nem kerül rá. A fővezeték a vízforrástól a szelepaknáig húzódik.

Szeleposztó összerakása

Illesszük össze a mágnes-szelepeket, és a tervben meghatározott számú elosztó idomot. Telepítsük a szelepaknába a szeleposztót és kössük is rá a lefektetett csövekre. A víz bekötését, amennyiben hálózati vizet használunk, a vízóraaknában a vízóra után kötött „T” idomot felhasználva tehetjük meg. Szereljünk be egy főelzáró csapot és egy víztelenítő csapot is, amelyen keresztül télen a rendszert le lehet engedni, továbbá építsük be a vízszűrőt és egy visszacsapó-szelepet is. Hasonlóan járjunk el, ha egyéb megoldást választunk a víznyerésre. Ezt követően lehet a szórófejeket is a csövekre csatlakoztatni. Fontos, hogy amennyiben a csővezeték végét mégsem zártuk le megfelelően, akkor a locsolófejek felszerelése előtt mossuk át a rendszert. Ezt a szórófejek felszerelése előtt, körönként érdemes megismételni.

Gyep vetése

Több fűmagtípus közül választhatunk. A helyes választást befolyásolja, hogy az adott területnek milyen igénybevételnek lesz kitéve. A legtöbb esetben, magán a fűmagkeverék zacskóján is tájékoztatást kaphatunk arról, milyen környezetbe szánták az adott magot.

Javítási munkálatok, karantartás

Ami a rendszer kiépítését illeti, előfordulhat, hogy a munkálatokhoz meg kell bontanunk a térkövet, járdát. Ezek javítása a földrétegek visszatömörödése után javallott.

Mikor mindezzel is megvagyunk, nincs más hátra, mint hogy jól begyakoroljuk a szűrők cseréjét, és hogy soha ne felejtsük téliesíteni a rendszert, hogy a következő szezonban időben beüzemelhessük az öntözőrendszerünket.

Írta: Szalay Csaba - Dipl. építész