Képkeretezés Barkácsolás

Képkeretezés

2019. április 30.

Otthonunkat a leginkább személyes emlékeinkhez köthető tárgyakkal tehetjük meghittebbé. Ez lehet egy múltidéző esemény fotója, szeretteink képe, gyerekrajz, vagy egy általunk készített kreatív kép is. Érdemes úgy elhelyezni, hogy az utódaink számára is megmaradjon. Biztosított legyen a védelme a kosztol, portól, nedvességtől és harmonizáljon a környezetével is. Megfelelően stabilan álljon egy polcon, vagy függjön a falon. Erre pedig a legmegfelelőbbek a különböző keretek.

Mi az, amit a legtöbbször szeretnénk bekereteztetni? Fényképek, rajzok, nyomatok, képeslapok, oklevelek, gobelinek, rézkarcok, stb. Először azt kell eldöntenünk, milyen megjelenést képzelünk a legideálisabbnak. Lehet egyszerű, készen vásárolható, keret nélküli kapcsos képtartót választani. Vásárolhatunk kész rámát, tartozékaival, de magunk is készíthetünk keretet, vagy esetleg képkeretezőhöz is vihetjük a képünket.

Fontos döntés, hogy paszpartut is akarunk–e használni, vagy csak simán a keretbe szeretnénk a képet helyezni. Paszpartunak nevezzük a képet körülvevő szegélyt, mely legtöbbször színes kartonból készül. Feladata, hogy kiemelje az alkotást, harmonikus, elegáns megjelenést kölcsönözzön neki. El kell döntenünk, hogy a keret alkalmas-e a kép fogadására paszpartuzás nélkül is. Azaz, hogy a kép szélessége akkora, amekkorát a keret maximálisan be tud fogadni, vagy ennél kisebb. Amennyiben kisebb, illetve, ha elegánsabb hatást szeretnénk elérni, akkor paszpartut kell készíteni.

Paszpartu készítésénél gondosan válasszuk meg a karton színét. Fontos, hogy harmonizáljon a képpel, ne legyen kirívó. Már ekkor gondolni kell arra is, hogy milyen keretet szánunk hozzá, hiszen a képnek, paszpartunak és keretnek együttes megjelenése a fontos. A paszpartut képkeretezőnél is vágathatunk akkor is, ha keretet magunk készítjük, vagy már meglévő régi darabot akarunk felhasználni. Ennek előnye, hogy 45 fokban vágják kartonlap felé eső élét, és az így keletkező vékony fekete, vagy fehér csík finoman emeli ki az alkotást.

Egyszerű, ha egy előregyártott képkeretet vásárolunk a hobbiboltban. Ilyen esetben minden alkatrész, ami a szükséges az összeszereléshez a rendelkezésre áll, amennyiben szettben vásároljuk meg azt. Ez a legtöbb esetben kompletten tartalmazza a keretet, az üveget, a hátlapot, az akasztókat, valamint egyéb szükséges elemeket is. A dolgunk csak a megfelelő méretet és kialakítást kiválasztani. Ügyeljünk arra, hogy színben passzoljon, és megjelenésében harmonizáljon a képpel és a környezettel is. Lehet a kép kisebb mint a keret, ilyenkor fontos a hátlap megjelenése, mert ezt is látni fogjuk, máskülönben erre is jó a paszpartu.

Kész képkerettel dolgozva, kezünkbe vesszük a képkeretet és először a hátsó kihajtható füleket hajtjuk ki egy fogó segítségével, vagy más kivitel esetén, elforgatjuk. Ekkor a hátsó lapot ki tudjuk buktatni az üveggel együtt. Az üveg szélei bár csiszolva vannak azért vághatnak, ezért tiszta rongy- vagy szövetkesztyű használatával küszöbölhetjük ki a problémát. A fényképet helyezzük az üveglap és a hátsó lap közé. Ha az általunk választott keret nagyobb, mint a fénykép, akkor erre alkalmas fotóragasztóval (melyet később le tudunk választani a hátlapról) rögzítsük a hátlapra, majd tegyük vissza a keretbe és hajtsuk vagy forgassuk vissza a füleket. Itt érdemes maszkolószalaggal a hátsó oldalon a rést leragasztani, hogy a bogarak és a por ne menjen bele. Ezt követően lehet kalapács és vonalzó segítségével középen rögzíteni az akasztót egy sík felületen úgy, hogy a kép és üveg alatt ne legyen semmi.

Keretet készíthetünk házilag is. Barkácsboltban vásároljuk meg a kívánt kerethez a lécet. Ezek 3 méteres szálakban kaphatók. Amennyiben elég egy léc egy képhez, szerencsénk van, mert a másik lécnek eltérő lehet az erezete és ez ronthatja a hatást. Ha két léc szükséges, akkor nagyon gondosan válasszuk ki a lécpárt. Méretre vágásnál 1-2 cm-t hagyjunk rá a paszpartura vagy képre. Gérvágóval, vagy egyszerű fűrésszel vágjuk le 45 fokos szögben a lécet. Szükség esetén csiszoljuk a vágást egyenesre. Erős ragasztóval folyásmentesen ragasszuk össze, vagy kapoccsal rögzítsük a léceket. Akár egyszerre a két megoldást is alkalmazhatjuk. Az üveget mindenképpen üvegesnél vágassuk méretre. Ahol az üveglapot vásároljuk, ott méretre is vágják, és szükség esetén csiszolják is. Amennyiben nem akarjuk állandóan cserélgetni a képet a rámában, nem feltétlenül kell csiszoltatni az üveglap szélét, de, ha igen, ezt ne hagyjuk el.

Az üveg, hagyományos módja a képek védelmének, de vannak hátrányai is. Törékeny, nem védi a képet az UV sugárzástól, tükröződik. Több megoldás is van, amellyel helyettesíthető a hagyományos üveg. Múzeumüveg, amely csökkenti az UV sugárzást, nem tükröződik és a színeket is megfelelően adja vissza. Az antireflex üveg csökkenti a tükröződést a színeket nem torzítja, de a kép enyhén matt lesz és a színek élessége sem lesz olyan, mint üveg nélkül. A plexinek előnye, hogy nem törékeny így gyerekek, vagy kisállatok mellé ajánlott. Hátránya, hogy statikusan feltöltődik és vonzza a port, illetve könnyen karcolódik és nem minden tisztítóanyag jó hozzá. Felülfóliázást csak olyan képek esetén érdemes választani, ami csak esztétikai megjelenése miatt kedves számunkra, de pótolható. Itt a fólia ugyanis közvetlenül az alkotásra van felhelyezve, és a későbbiekben ez nem távolítható el. Laminálás esetén is véglegesen zárjuk két műanyagfólia közé a képet, így az tartósabb lesz, ellenállóbb a környezeti hatásokkal szemben. Mivel vízálló lesz, így akár mosható is, mely jól bírja a párát, így konyhában ideális választás lehet. Hátránya ennek is, hogy nem távolítható el a laminálás a képről.

A képek szükséges részei és remek dekorációja otthonunknak. Ezért fontos, hogy megfelelő kerettel növeljük esztétikai értéküket.

Írta: Szalay Csaba - dipl. építész