Ajtó beépítése II.
2014. augusztus 19.Az Ajtók beépítése I. cikkemben az ajtó megfelelő kiválasztásában és összeszerelésében nyújtottam segítséget, a második részben a kész ajtó beszereléséhez adok néhány tanácsot.
Összeállítás után jöhet az ajtótok behelyezése. Óvatosan a tok sérülése nélkül helyezzük a tokot a kívánt ajtónyílásba. Azon részeken, ahol a tok szabad behelyezését gátolja az ajtónyílás kiálló darabjai, ott kőműves kalapáccsal vagy véső segítségével csapjuk le a zavaró darabokat. A tok beállításánál ügyeljünk arra, hogy a két oldalán, valamint a tetején, a tok és a fal között 1-2 cm szabad hely maradjon. Használjunk minden esetben vízmértéket a pontos beállítás végett. A könnyebb beállítás érdekében, illetve a tok ideiglenes fix rögzítéséhez használjunk fa ékeket. Néhány milliméter mozgatását a fa ékek apró ütögetésével, azok beverésével vagy kijjebb juttatásával érhetünk el. A tok megfelelő rögzítését követően helyezzük fel a zsanérokra az ajtó lapját. Ilyenkor láthatjuk, hogy az ajtó a tokba megfelelően csukódik be, illetve az ajtó nem nyílik ki magától vagy csukódik be. Ellenőrizhetjük azt is, hogy nem szorul-e. Ilyen esetekben a zsanérok megfelelő állításával orvosolhatjuk a problémát, valamint láthatjuk azt is, hogy a tok helyesen van-e beállítva a nyílásba. Abban az esetben, ha úgy ítéljük meg, hogy nem, korrigáljuk a hibát, mert ezek a helyes beállítások nélkülözhetetlenek az ajtó megfelelő használatához.
Három ponton feszítsük meg a tokot: lent, fent és középen. Erre több megoldás is van, a legegyszerűbb az, ha az erre a célra vásárolt csavaros menettel ellátott feszítőket használunk. Ezekkel elkerülhető a tok karcolása, sérülése. Ezek után is ellenőrizzük az ajtó helyes működését. Fontos, hogy ne feszítsük túl, és deformáljuk el a keretet. Csukott ajtó mellett a tok és a fal közötti nyílásba fújjunk purhabot. Fontos, hogy csak az e célra gyártott és erre a műveletre alkalmas fajtájú purhabot használjunk és a gyártó utasításait tartsuk be. Erre azért van szükség, mert más-más tulajdonsággal rendelkező habok vannak forgalomban és azok máshogy dagadnak, szilárdulnak és kötnek meg. Így elkerülhetjük, hogy az ajtót elnyomja, és ezáltal az ajtó normális zárását meggátolja. A purhabot pontszerűen, mindkét oldalon azonos távolságra fújja be. Ez annyit jelent, hogy egy átlagos ajtókeret esetében oldalanként öt ponton történjen a befújás. Ez a purhab
dagadásának köszönhetően elegendő. A fújás mindenképpen úgy történjen, hogy a tok alsó, felső és középső részénél legyen egy. Így a középső rész és a végek között még egy fújás történjen. Ennek köszönhetően a tok keresztirányú felső részén elegendő egy rögzítési pont létrehozása úgy, hogy az a két sarokpont közé essen. Fontos, hogy a purhab száradásáig a rögzítő ékek maradjanak a helyükön, illetve a feszítők is. Az előírásnak megfelelő száradási időt követően a kilógó felesleget kárpitkéssel távolítsa el a tok és a fal síkjának megfelelően. Ügyeljünk arra, hogy a tok ne karcolódjon, sérüljön! Mindezek után a fa ékeket illetve feszítőket szedjük ki.
Mindezek után lehet a díszburkolatot összeszerelnünk, amit az elején leszedtünk. Ez szolgálja a tok és a nyílás közötti takarást. Fontos, hogy a díszburkolatot ne ragasszuk a tokhoz azért, hogy a későbbiekben, roncsolás mentesen lehessen eltávolítani azt. Az előírásoknak megfelelően összeszerelt burkolatot most már a tokhoz illeszthetjük, és gyártmánytól függően rögzíthetjük.
A kilincsek és zárcímkék szerelésénél is a gyártó utasításainak megfelelően járjunk el. Több gyártó ad fúró sablonokat, melyekkel igyekeznek a munkánkat megkönnyíteni. Bizonyos gyártók a kilincsek felhelyezéseséhez olyan csavart ad, melyet le lehet rövidíteni. Ezt azért teszik, mert különböző ajtóvastagságokhoz más hosszúságú csavar kell.
A megfelelő gyártói és eladói utasítások betartása mellett, jelen cikkem felhasználásával és egy kis barkácstudással akár Ön is megfelelően fogja tudni beépíteni, beltéri ajtaját.

Kommentelj, vagy küldd el kérdésed, észrevételed
a blog@ujhazcentrum.hu e-mail címre.